AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgbp.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fz-ksiazka-na-start&chs=350x350&chld=L|4

18-09-2018z Książką na Start

„MaÅ‚a Książka – Wielki CzÅ‚owiek. Trzylatki”

Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Zycha w Korczynie zostaÅ‚a zakwalifikowana do projektu prowadzonego przez Instytut Książki, pt.:„MaÅ‚a Książka – Wielki CzÅ‚owiek. Trzylatki”.

Projekt skierowany jest do trzylatków (dzieci urodzonych w 2015 roku) oraz ich rodziców.

Realizacja projektu rozpocznie siÄ™ w drugiej poÅ‚owie wrzeÅ›nia 2018 roku. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie WyprawkÄ™ CzytelniczÄ…, a w niej: książkÄ™ „Pierwsze wiersze dla…” oraz KartÄ™ MaÅ‚ego Czytelnika. Za każdÄ… wizytÄ™ w bibliotece zakoÅ„czonÄ… wypożyczeniem minimum jednej książki z ksiÄ™gozbioru dzieciÄ™cego MaÅ‚y Czytelnik otrzyma naklejkÄ™, a po zebraniu dziesiÄ™ciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzajÄ…cym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdÄ… coÅ› dla siebie także rodzice. „KsiążkÄ… poÅ‚Ä…czeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominajÄ…ca o korzyÅ›ciach wynikajÄ…cych z czytania dzieciom oraz podpowiadajÄ…ca, skÄ…d czerpać nowe inspiracje czytelnicze. DziÄ™ki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciÅ„stwa (bibliotekÄ™) i zostanie peÅ‚noprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Akcja ma zachÄ™cić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

Badania wykazujÄ…, że dzieci wychowywane poÅ›ród książek sÄ… bardziej pewne siebie, majÄ… wiÄ™kszy niż rówieÅ›nicy zasób sÅ‚ownictwa i dobrze rozwiniÄ™tÄ… wyobraźniÄ™. Pożytki z czytania majÄ… także konkretny wymiar materialny: czytajÄ…ce dzieci osiÄ…gajÄ… sukcesy i zarabiajÄ… wiÄ™cej od tych, które nie czytajÄ….

NieodÅ‚Ä…cznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela siÄ™ w książkowych bohaterów, ale staje siÄ™ przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budujÄ…c tym samym relacje, które z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… zaowocujÄ… w przyszÅ‚oÅ›ci.

Projekt jest finansowany ze Å›rodków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak