AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgbp.korczyna.pl%2Fstrona%2Fhistoria-biblioteki&chs=350x350&chld=L|4

Historia biblioteki

Historia biblioteki

Projekt organizacji sieci bibliotek publicznych w peÅ‚nym wymiarze zostaÅ‚ zrealizowany  po ukazaniu siÄ™ 17 kwietnia 1946 r. Dekretu „O bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi”, który okreÅ›laÅ‚ zadania, strukturÄ™ i podstawy finansowe bibliotek powszechnych. Biblioteka korczyÅ„ska powstaÅ‚a z kilkuletnim opóźnieniem w stosunku do pozostaÅ‚ej części regionu. Na podstawie pierwszego wpisu do inwentarza wnioskujemy, że zostaÅ‚a utworzona 1949 r. PoczÄ…tkowo istniaÅ‚a  pod nazwÄ… Gromadzka Biblioteka Publiczna, a swojÄ… siedzibÄ™ miaÅ‚a w korczyÅ„skim rynku, w budynku, gdzie obecnie znajduje siÄ™ UrzÄ…d Pocztowy. Biblioteka nie posiadaÅ‚a czytelni a jej ksiÄ™gozbiór ograniczaÅ‚ siÄ™ tylko do kilku regaÅ‚ów z książkami. 
W tym czasie powstaÅ‚y punkty biblioteczne w Czarnorzekach, KroÅ›cienku Wyżnym, Iskrzyni, Komborni, Woli Komborskiej, WÄ™glówce, Krasnej oraz Korczynie ( w Spornem). Pracowali w nich spoÅ‚ecznie oddani czytelnictwu ludzie. Punkty biblioteczne mieÅ›ciÅ‚y siÄ™ najczęściej w mieszkaniach prywatnych. Lokale te czÄ™sto byÅ‚y ciasne, niedostatecznie ogrzewane i znacznie oddalone od „centrum wsi” oraz szkóÅ‚, co byÅ‚o przyczynÄ… zmiennych statystyk czytelniczch. Zarówno praca biblioteki jak i punktów bibliotecznych przebiegaÅ‚a sÅ‚abo. GÅ‚ównym powodem tego byÅ‚ brak elektrycznoÅ›ci we wszystkich wsiach, a czytanie przy lampie naftowej nie zawsze sprawiaÅ‚o ludziom aż tyle przyjemnoÅ›ci.
Biblioteka w pierwszych latach funkcjonowania przeżywaÅ‚a duże trudnoÅ›ci zwiÄ…zane z prowadzeniem placówki, do których należaÅ‚y m.in. ubogi ksiÄ™gozbiór oraz problemy ze znalezieniem odpowiedniej obsady personalnej.
WażnÄ… pozycjÄ™ w pracy biblioteki zajmowaÅ‚o w tym okresie upowszechnianie książki. Wykonywano liczne wystawy nowoÅ›ci książkowych oraz wystawy tematyczne, tworzono gazetki okolicznoÅ›ciowe, hasÅ‚a, zestawienia bibliograficzne, spotkania zespoÅ‚ów czytelniczych z gÅ‚oÅ›nym czytaniem.
W miarÄ™ powiÄ™kszania siÄ™ ksiÄ™gozbioru zaczÄ™to zastanawiać siÄ™ nad zmianÄ… lokalu by ostatecznie przenieść bibliotekÄ™ do budynku, gdzie obecnie mieÅ›ci siÄ™ siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej. Biblioteka powiÄ™kszyÅ‚a znacznie swój metraż, co pozwoliÅ‚o na to aby oprócz prowadzenia wypożyczeÅ„ na zewnÄ…trz udostÄ™pniano zbiory na miejscu, wyÅ›wietlano  bajki dla dzieci.
W roku 1958 (pierwszy wpis do inwentarza 26.09.1958) na podstawie UchwaÅ‚y Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Komborni powstaÅ‚a Gromadzka Biblioteka Publiczna w Komborni. Biblioteka mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ w budynku, w którym obecnie mieÅ›ci siÄ™ „SoÅ‚tysówka” oraz sala gimnastyczna ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ w Komborni. ZajmowaÅ‚a ona jedno pomieszczenie o powierzchni 46 m², w którym mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ wypożyczalnia i czytelnia.
Lata 70-te przyniosÅ‚y Bibliotekom pewne zmiany organizacyjno-prawne. Rok 1972 byÅ‚ ostatnim okresem , kiedy istniaÅ‚y Gromadzkie Biblioteki Publiczne. Od roku 1973 istniaÅ‚a Biblioteka Publiczna Gminy Korczyna (4 punkty biblioteczne)  Wiejska Biblioteka Publiczna w Komborni (2 punkty biblioteczne), oraz Wiejska Biblioteka Publiczna w KroÅ›cienku Wyżnym (2 punkty biblioteczne). Od 1975r. w wyniku reformy administracyjnej kraju, dotychczasowa Biblioteka Publiczna Gminy Korczyna staÅ‚a siÄ™ GminnÄ… BibliotekÄ… PublicznÄ… w Korczynie, zaÅ› Wiejskie Biblioteki w Komborni i KroÅ›cienku Wyżnym, staÅ‚y siÄ™ podlegÅ‚ymi filiami GBP w Korczynie.
W latach 80-tych Gminna Biblioteka Publiczna w Korczynie kolejny raz zmieniÅ‚a swojÄ… siedzibÄ™. Tym razem ksiÄ™gozbiory zostaÅ‚y przeniesione do dworku Szeptyckich, mieszczÄ…cego siÄ™ przy ul. SpóÅ‚dzielczej 20 w Korczynie. Zmiana lokalu wpÅ‚ynęła bardzo korzystnie na rozwój biblioteki. W roku 1989 powstaÅ‚ OddziaÅ‚ dla Dzieci.  Z ksiÄ™gozbioru zgromadzonego do tej pory w bibliotece wydzielono książki przeznaczone dla dzieci i mÅ‚odzieży.
Od 2 grudnia 2004 r Filia GBP w Komborni dostała nowy lokal. Mieści się teraz w jednym budynku razem z Ośrodkiem Zdrowia .
Od czerwca 2009 r GBP w Korczynie ma swoja siedzibÄ™ w korczyÅ„skim rynku. Nowy lokal jest wiÄ™kszy, estetyczny dostosowany do potrzeb i oczekiwaÅ„ czytelników.

W 2014 r. GBP w Korczynie zyskała patrona. Uchwałą Rady Gminy Korczyna z dnia 18 lipca 2014r Gminnej Bibliotece Publicznej w Korczynie zostało nadane imię poety pochodzącego z Korczyny - Jana Zycha.

Podziel siÄ™: