AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgbp.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fwystawa-8&chs=350x350&chld=L|4

30-09-2013Wystawa

Lalki z całego świata

prezentacja fragmentu kolekcji z muzeum  Stropkovie

GBP w Korczynie zaprasza do obejrzenia kolejnej wystawy zorganizowanej w sali wystaw w bibliotece gÅ‚ównej. Przez caÅ‚y październik wszyscy odwiedzajÄ…cy naszÄ… placówkÄ™ mogÄ… zobaczyć kolekcjÄ™ lalek z różnych stron Å›wiata. Prezentowane eksponaty zostaÅ‚y udostÄ™pnione naszej placówce przez Dyrektora Miejskiego Muzeum i Galerii w Stropkovie, Pana Andreja Nabožnego. StanowiÄ… one niewielki fragment staÅ‚ej ekspozycji z tamtejszego muzeum, która obecnie liczy 460 eksponatów, co czyni jÄ… jednÄ… z najwiÄ™kszych w Europie.

Podczas wizyty w naszej bibliotece Pan Andrej Nabożny przybliżyÅ‚ historiÄ™ powstania tej niecodziennej kolekcji.                                                                                                                                                    PomysÅ‚ zbierania lalek narodziÅ‚ siÄ™ w 2010r., kiedy to muzeum otrzymaÅ‚o 100 lalek z prywatnej kolekcji Pani Lýdi Pitera. Pani Lýdia urodziÅ‚a siÄ™ w Stropkovie, ale już od 40 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Gromadzone lalki miaÅ‚y przypominać jej rodzinny kraj. Z biegiem czasu w jej kolekcji obok sÅ‚owackich zaczęły pojawiać siÄ™ lalki z innych stron Å›wiata, jako pamiÄ…tki z podróży przywożone przez wÅ‚aÅ›cicielkÄ™ zbioru i jej znajomych. Jej kolekcja rozrosÅ‚a siÄ™ do 350 lalek.

Po otrzymaniu pierwszego daru, Dyrektor muzeum w Stropkowie podjÄ…Å‚ postanowienie o staÅ‚ym powiÄ™kszaniu kolekcji. Akcja odbiÅ‚a siÄ™ szerokim echem. Wiele osób zaczęło przynosić pojedyncze lalki jak i caÅ‚e zbiory. NajwiÄ™kszy wkÅ‚ad w rozwój ekspozycji wniósÅ‚ Pan Stanislav Chvastaš, który przekazaÅ‚ muzeum 142 eksponaty.

Stworzona kolekcja prezentuje nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych krajów lalki, ale także tradycyjne stroje różnych narodów i grup etnicznych zamieszkujÄ…cych poszczególne kontynenty.

Wszystkich zainteresowanych, a w szczególnoÅ›ci dzieci i mÅ‚odzież zachÄ™camy do obejrzenia tej interesujÄ…cej a zarazem zawierajÄ…cej treÅ›ci edukacyjne wystawy.

Wystawa czynna od 01.10.2013 do 31.10.2013

Informacje: Gminna Biblioteka Publiczna w Korczynie, ul. Rynek 14, tel.13 43 541 73, e-mail: gbp.korczyna@interia.pl