AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgbp.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fwystawa-44&chs=350x350&chld=L|4

20-05-2019Wystawa

Jadwiga Solecka (1907 – 1985)

UrodziÅ‚a siÄ™ w Krasnej, jako drugie, spoÅ›ród czworga, dziecko dzierżawcy dóbr ziemskich MichaÅ‚a Grochmala i Heleny z ZajÄ…ców, pochodzÄ…cej z Odrzykonia. Jej starszy brat Adam (1905 – 1949) i mÅ‚odszy Eugeniusz (1909 – 1944) urodzili siÄ™ także w Krasnej, a najmÅ‚odszy StanisÅ‚aw (1911 – 1995) w Jureczkowej (obecny pow. Ustrzycki). Po wybuchu I wojny Å›wiatowej caÅ‚a rodzina Grochmalów przeniosÅ‚a siÄ™ do Korczyny.  Jadwiga tutaj rozpoczęła swÄ… edukacjÄ™ w ówczesnej żeÅ„skiej szkole powszechnej, kierowanej przez jej przyszÅ‚Ä… teÅ›ciowÄ… WiktoriÄ™ SoleckÄ… (1863 – 1946). NaukÄ™ kontynuowaÅ‚a później w KroÅ›nie, gdzie w 1924 r. ukoÅ„czyÅ‚a z wyróżnieniem Seminarium Nauczycielskie.

Po wyjÅ›ciu za mąż za inż. StanisÅ‚awa Soleckiego w 1926 r. opuÅ›ciÅ‚a wraz z mężem KorczynÄ™, do której powróciÅ‚a dopiero na poczÄ…tku II wojny Å›wiatowej, jesieniÄ… 1939 r.

Od wczesnego dzieciÅ„stwa wyróżniaÅ‚a siÄ™ wÅ›ród rodzeÅ„stwa talentem plastycznym, który szczególnie ujawniÅ‚ siÄ™ w kroÅ›nieÅ„skim seminarium, gdzie nabyÅ‚a, uczonÄ… tam wówczas, umiejÄ™tność kunsztownego kopiowania wybitnych dzieÅ‚ malarskich. Od tamtej pory, aż do Å›mierci uprawiaÅ‚a z powodzeniem malarstwo olejne oraz akwarele, a jej ulubionymi tematami byÅ‚y: martwa natura, kwiaty w rozmaitych kompozycjach kolorystycznych i ciekawe pejzaże, które – jak np. ruiny Zamku OdrzykoÅ„skiego czy Rezerwat Przyrody PrzÄ…dki– w wielu ujÄ™ciach malowaÅ‚a bezpoÅ›rednio w plenerze.

W okresie twórczym namalowaÅ‚a kilkaset obrazów różnych formatów i o różnej tematyce na zamówienia osób zainteresowanych. KopiowaÅ‚a dzieÅ‚a znanych malarzy (CheÅ‚moÅ„ski, Szyszkin...) Jest to twórczość nie inwentaryzowana, rozsiana po caÅ‚ym Å›wiecie.

Za uratowanie z Holokaustu Marleny Wagner poÅ›miertnie uhonorowana odznaczeniem Sprawiedliwy WÅ›ród Narodów Åšwiata oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Robert Solecki

Prezentowane obrazy pochodzÄ… ze zbiorów Roberta Soleckiego, Anny KudÅ‚y oraz mieszkaÅ„ców  Korczyny.