AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgbp.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fnasze-pasje-16&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

16-07-2014Nasze pasje

Gminna Biblioteka Publiczna w Korczynie zaprasza na wystawę ikon Zygmunta Wróblewskiego zatytułowaną „Świętość zapisana kolorem – w pracowni ikonopisa.” Autor prac to 51 letni mieszkaniec Korczyny, z wykształcenia kulturoznawca kultury krajów karpackich (praca dyplomowa pod kierunkiem dr Lipelta pt. „ Mój warsztat ikonopisa ”). Renowator zabytków w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Już ponad 15 lat zajmuje się pisaniem ikon, choć sam twierdzi, że to niewiele - "ciągle się uczę, odkrywając nowe płaszczyzny i tajniki, za każdym razem widzę więcej na drodze do ikony, którą piszę w danej chwili".  Dr Karczmarzewski - etnograf i miłośnik zakarpacia wymienia go w swojej książce  pt. „ Łemkowie i Bojkowie” jako znawcę i wielkiego pasjonata ikon. Od czterech lat posiada zezwolenie, pełną aprobatę i błogosławieństwo Biskupa Adama Diecezji Przemysko – Sądeckiej Kościoła Prawosławnego w swym dziele pisania ikon. Wielokrotnie ikony   p. Zygmunta były poświęcane w Cerkwi, gdzie w specjalnie do tego celu przeznaczonej liturgii błogosławi się ikonę, ikonopisa i osobę dla której jest przeznaczona. Autor tak mówi o swojej pasji: "Piszę, bo nie wyobrażam sobie życia bez nich, bez czerwieni, zieleni, błękitów i światła, ikonostasów w których twarze świętych wizerunków umiejscowione w przemijającym materialnym świecie, stworzone z materii należą do wieczności, będąc pośrednikiem wiernych w rozmowie z Bogiem".
Do obejrzenia wystawy ikon i warsztatu ikonopisa zapraszamy od 7 lipca do 22 sierpnia do Sali Wystaw GBP w Korczynie.

Trochę historii …

Słowo „ ikona” pochodzi od greckiego terminu eikon, który oznacza obraz. W węższym tłumaczeniu jest to obraz sakralny, powstały w kręgu kultury bizantyjskiej wyobrażający osoby święte w tym Chrystusa, Marię, aniołów, sceny z Pisma świętego. Choć nie ma na to dowodów, to w przekazywanej tradycji uważa się, że ikony są tak stare jak Dzieje Apostolskie, Ewangelie, jak chrześcijaństwo. To tradycja mówi o cudownym pochodzeniu ikon Matki Bożej, które wykonać miał Św. Łukasz zaraz po zesłaniu ducha Św. Do cudownych, powstałych w sposób nadprzyrodzony wizerunków Chrystusa należy Mandylion – Nierukotwornyj, lub Acheiropitos to znaczy wizerunek nie ludzką ręką uczynionym. Jest to odbicie twarzy Zbawiciela na białej chuście, uważane za najstarszy i najwierniejszy portret Chrystusa związany z legendą o Agbarze, królu Edessy.

Większość uważa ikony za dziedzictwo kulturowe Kościoła Wschodniego. Nic bardziej mylnego. Zanim Kościół w wyniku wielkiej schizmy w 1054 został podzielony na Wschodni i Zachodni ikony istniały już co najmniej od pięciu stuleci, od Syrii po Egipt, od bizantyjskiego Wschodu po karoliński Zachód. Ikony zatem są dziedzictwem kulturowym całego świata chrześcijańskiego. Ruś jako ostatnie państwo przyjmując chrzest z Bizancjum w 988 roku, a wraz z nim nową religię stała się spadkobierczynią tej wspaniałej sztuki ikonopisarskiej, która przez obraz  ukazuje wiernym tajemnicę Boga.                                         


 

Podziel się: