AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgbp.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fmala-ksiazka-wielki-czlowiek-w-bibliotece-3&chs=350x350&chld=L|4

18-09-2019„Mała Książka – Wielki Człowiek" w bibliotece

„PIERWSZE CZYTANKI DLA…” PRZEDSZKOLAKA – kolejna odsÅ‚ona kampanii MaÅ‚a książka - wielki czÅ‚owiek, organizowanej przez Instytut Książki.

Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki otrzyma w prezencie niezwykÅ‚Ä… książkÄ™ „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowanÄ… specjalnie przez Instytut Książki.
W ponad 5200 bibliotekach w caÅ‚ej Polsce na dzieci w wieku 3-6 czeka 300 tysiÄ™cy wyjÄ…tkowych wyprawek czytelniczych. To kolejny etap wielkiego projektu bookstartowego „MaÅ‚a książka – wielki czÅ‚owiek”. Do tej pory książki otrzymywali mÅ‚odzi rodzice na szpitalnych oddziaÅ‚ach poÅ‚ożniczych oraz trzylatki, teraz wyprawki trafiÄ… także do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Program jest finansowany ze Å›rodków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zaproszenie przedszkolaków do bibliotek to rozwiniÄ™cie programu prowadzonego od 2017 roku. Wówczas Instytut Książki rozpoczÄ…Å‚ dystrybucjÄ™ wyprawek czytelniczych dla noworodków w  szpitalach. Do poÅ‚owy 2019 roku przekazano ok. 600 tysiÄ™cy książek. Teraz w bibliotekach, biorÄ…cych udziaÅ‚ w programie, na mÅ‚odych czytelników czeka wyjÄ…tkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod wzglÄ™dem formy i treÅ›ci do potrzeb przedszkolaka i  speÅ‚niajÄ…ca najwyższe standardy w projektowaniu piÄ™knych i  mÄ…drych książek dla najmÅ‚odszych.

W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dzieciÄ™cych znajdujÄ… siÄ™ zarówno pozycje klasyczne, jak i wspóÅ‚czesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. JoannÄ™ PapuziÅ„skÄ…, WandÄ™ ChotomskÄ…, CzesÅ‚awa Janczarskiego czy HannÄ™ JanuszewskÄ…. W  publikacji obecni sÄ… również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, MaÅ‚gorzata StrzaÅ‚kowska, Adam Bahdaj, MichaÅ‚ Rusinek, Agnieszka FrÄ…czek, Joanna Kulmowa, Marcin BrykczyÅ„ski, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne sÄ… perspektywy spoglÄ…dania na Å›wiat – nieogarniony, a przy tym pociÄ…gajÄ…cy i pobudzajÄ…cy dzieciÄ™cÄ… ciekawość. CaÅ‚ość zostaÅ‚a wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymajÄ… także KartÄ™ MaÅ‚ego Czytelnika. Za każdÄ… wizytÄ™ w bibliotece MaÅ‚y Czytelnik dostanie naklejkÄ™, a po zebraniu dziesiÄ™ciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzajÄ…cym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdÄ… coÅ› dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „KsiążkÄ… poÅ‚Ä…czeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyÅ›ciach wynikajÄ…cych z czÄ™stego odwiedzania biblioteki.

Celem projektu „MaÅ‚a książka -wielki czÅ‚owiek” jest systemowa poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez skoordynowane, wieloletnie dziaÅ‚ania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz ksztaÅ‚towania nawyku obcowania z książkÄ… od najmÅ‚odszych lat. Projekt ma zachÄ™cić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostÄ™pnianiem ksiÄ™gozbiorów, peÅ‚niÄ… również funkcjÄ™ nowoczesnych centrów kultury. Dzieci natomiast, wyrabiajÄ…c nawyk czytania, poznajÄ… bibliotekÄ™ jako miejsce bÄ™dÄ…ce ciekawÄ… alternatywÄ… dla telewizji i komputera.

„Te dziaÅ‚ania majÄ… charakter kompleksowy i sÄ… niezbÄ™dne do tego, by w obszarze czytelnictwa w  Polsce zaszÅ‚y nie tylko zmiany znaczÄ…ce, ale przede wszystkim trwaÅ‚e.” – mówi prof. Piotr GliÅ„ski, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. „Mamy Å›wiadomość, że jest to inwestycja w  przyszÅ‚ość dzieci, ich zawodowy sukces oraz dobre relacje rodzinne i spoÅ‚eczne. Czytelnictwo to rozwój czÅ‚owieka – obywatela, absolutnie kluczowy obszar i misja polskiego paÅ„stwa, wymagajÄ…ca szczególnej uwagi i Å›wiadomego dziaÅ‚ania.” – dodaje Piotr GliÅ„ski.

JesieniÄ… przekaz akcji wzmocni kampania telewizyjna i radiowa oraz promocja w Internecie i mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, z udziaÅ‚em pary aktorów Tamary Arciuch i BartÅ‚omieja Kasprzykowskiego, prywatnie rodziców, którzy Å›wiadomie wychowujÄ… swoje pociechy w duchu zamiÅ‚owania do książek.

JednoczeÅ›nie dziÄ™ki ekspozycji informacji na noÅ›nikach outdoorowych, kampania bÄ™dzie widoczna w przestrzeni publicznej w wielu polskich miastach. Aktywna jest również dedykowana strona internetowa www.wielki-czlowiek.pl, a także prężnie dziaÅ‚ajÄ…ca grupa facebookowa.

Pełna lista bibliotek biorących udział w projekcie dostępna jest na stronie www.wielki-czlowiek.pl.