AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgbp.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fartykul-2&chs=350x350&chld=L|4

13-06-2016Artykuł

"Dzwonki, dzwoneczki"

Coraz częściej w otaczajÄ…cym nas Å›wiecie sÅ‚yszymy gÅ‚oÅ›ne, nachalne dzwonki telefonów komórkowych. Dzwonki rozlegajÄ… siÄ™ wokóÅ‚ nas nieomal wszÄ™dzie w autobusie, w kolejce do lekarza, w kinie, teatrze sklepie a nawet w koÅ›ciele.

PrzeciwwagÄ… dla drażniÄ…cych nasze uszy dzwonków komórkowych sÄ… dzwonki, dzwoneczki gdzie źródÅ‚em dźwiÄ™ku jest drganie caÅ‚ego instrumentu pobudzonego uderzeniami dzwonkowego serca. Dzwonki takie dla niektórych stajÄ… siÄ™ pasjÄ… kolekcjonerskÄ….

Jestem i ja kolekcjonerem dzwonków, mój zbiór jeszcze nieduży liczÄ…cy blisko 300 sztuk, ale wciąż siÄ™ powiÄ™ksza i rozwija. Moja fascynacja dzwonkami, zupeÅ‚nie przypadkowa zaczęła siÄ™ dawno temu. Prawie w każdym odwiedzanym miejscu kupujÄ™ dzwonki, które wÅ‚Ä…czam do swojej kolekcji, Odwiedzam gieÅ‚dy staroci, jarmarki, odpusty z pamiÄ…tkami. OtrzymujÄ™ również dzwonki od przyjacióÅ‚ i znajomych.

Na wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Korczynie (jest to mój debiut wystawienniczy dotyczÄ…cy dzwonków) prezentujÄ™ dzwonki wspóÅ‚czesne o charakterze użytkowym

i pamiÄ…tkowym. Dzwonki odznaczajÄ… siÄ™ dużym zróżnicowaniem pod wzglÄ™dem technik wykonania, barwy dźwiÄ™ku, a przede wszystkim zdobnictwa.

W eksponowanym na wystawie zbiorze kolekcjonerskim reprezentacjÄ™ swojÄ… majÄ… dzwonki blaszane, odlewane,

z mosiądzu o pięknych reliefach, ceramiczne (porcelanowe, gliniane, szklane) a nawet drewniane.

Liczne sÄ… dzwonki koÅ„skie do zaprzÄ™gów zimowych (sanie, kuligi), pasterskie oraz dzwonki - ozdoby używane przy różnych okolicznoÅ›ciach.

Nie ma dwóch takich samych dzwonków, które wydobywaÅ‚yby  taki sam dźwiÄ™k. Na tym Å‚aÅ›nie polega magia dzwonków.

Można skonstatować,  zbieram wszystko co dzwoni, bo taki jest mechanizm dziaÅ‚ania zbieracza dzwonków.

Pozdrawiam dźwiÄ™cznie

Jan Stachyrak