AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgbp.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fakcja-informacyjna&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

28-07-2017Akcja informacyjna

Razem stwórzmy kolekcjÄ™ Muzeum Historii Polski!

Trwa ogólnoÅ›wiatowa spoÅ‚eczna zbiórka pamiÄ…tek historycznych „MaÅ‚e Wielkie Historie” zainaugurowana w 2016 roku. Do tej pory udaÅ‚o siÄ™ pozyskać blisko 5500 obiektów dla Muzeum Historii Polski do WÅ›ród eksponatów znalazÅ‚y siÄ™ przedmioty otrzymane przez darczyÅ„ców z kraju, jak i zagranicy – Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji czy Niemiec.

Celem zbiórki jest pozyskanie nowych muzealiów do Muzeum Historii Polski. Czekamy na najrozmaitsze obiekty o wartoÅ›ciach historycznych, także zwiÄ…zane z osobistymi losami darczyÅ„ców i ich rodzin. Szczególne znaczenie majÄ… dla nas przedmioty zwiÄ…zane z polskÄ… drogÄ… do NiepodlegÅ‚oÅ›ci – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Zainteresowani jesteÅ›my również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiÄ™tnikami, prasÄ… – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urzÄ…dzeniami, meblami oraz wyrobami rzemieÅ›lniczymi i artystycznymi Å›wiadczÄ…cymi o historii polskiej kultury, przemianach spoÅ‚ecznych i gospodarczych.

 

W inwentarzu muzealnym zarejestrowanych jest już blisko 22 tysiÄ…ce muzealiów, a dziÄ™ki akcji „MaÅ‚e wielkie historie” do Muzeum trafiÅ‚o do tej pory Å‚Ä…cznie prawie 5500 obiektów. Kolekcja MHP wzbogaciÅ‚a siÄ™ ponadto o ponad 180 cyfrowych kopii dokumentów, fotografii i nagraÅ„ audio. Dużą część darowizn stanowiÄ™ książki, prasa oraz różnego rodzaju archiwalia i dokumenty: rÄ™kopisy, pisma urzÄ™dowe, dyplomy, legitymacje, broszury czy bilety. WÅ›ród otrzymanych pamiÄ…tek znalazÅ‚y siÄ™ miÄ™dzy innymi XIX-wieczna szafka pod lustro ze skrytkÄ…, w której przechowywano dokumenty PaÅ„stwa Podziemnego w trakcie II wojny Å›wiatowej, XVII-wieczny list króla Jana Kazimierza do chorążego inowrocÅ‚awskiego ÅšwiÄ™tosÅ‚awa Wilgostowskiego z 1660 r., Å›redniowieczne krzyżyki z XI-XIV w., cylinder z 1900 r. wraz z oryginalnym drewnianym opakowaniem, albumy ze zdjÄ™ciami rodzinnymi oraz zbiory fotografii dokumentujÄ…ce różne wydarzenia polityczne w Polsce w latach 80., matryca i rama do sitodruku z tekstem przysiÄ™gi SolidarnoÅ›ci WalczÄ…cej i krótkÄ… historiÄ… organizacji, a także kamienne tablice z kaplicy Domu Polskiego w Wiedniu zwiÄ…zane z walkÄ… o niepodlegÅ‚ość, powstaÅ‚e w latach 1914-1920.

Muzeum weszÅ‚o również w posiadanie zbioru kilkuset obiektów zwiÄ…zanych z kilkoma rodzinami arystokracji polskiej XIX i XX w., przede wszystkim z Lubomirskimi, kolekcji zabawek, ubranek dla dzieci i drobnych przedmiotów z okresu II RP oraz zbiór materiaÅ‚ów (maszynopis i rÄ™kopisy) dotyczÄ…cych dziaÅ‚aÅ„ wojennych na PóÅ‚nocnym Mazowszu w sierpniu 1920 r. autorstwa rotmistrza WÅ‚odzimierza Kwapiszewskiego.

 

Otrzymane pamiÄ…tki wejdÄ… w skÅ‚ad tworzÄ…cej siÄ™ kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawÄ™ staÅ‚Ä… Muzeum, a wszystkie inne dary zostanÄ… należycie zabezpieczone z myÅ›lÄ… o badaczach przeszÅ‚oÅ›ci i przyszÅ‚ych wystawach czasowych. 

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiÄ…tek mogÄ… zgÅ‚aszać siÄ™ osobiÅ›cie, telefonicznie, bÄ…dź mailowo. Każda taka propozycja zostanie rozpatrzona przez pracowników Muzeum. 

W uzasadnionych przypadkach upoważniony pracownik Muzeum osobiście pojawi się u darczyńcy w celu odebrania ofiarowanego przedmiotu.

Regulamin zbiórki „MaÅ‚e Wielkie Historie” dostÄ™pny jest na stronie Muzeum Historii Polski – www.muzhp.pl.

 

 

Podziel siÄ™: